Cincon Electronics Co. LTD EC5BE12T
Part No.:
EC5BE12T
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EC5BE12T.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC5BE (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
82%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
CE, cURus
Standard Number:
1. How to order EC5BE12T on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EC5BE12T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC5BE12T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC5BE12T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EC5BE12T pin diagram, EC5BE12T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC5BE12T
Part Number EC5BE12T
Manufacturer Cincon Electronics Co. LTD
Series EC5BE (15W)
Package/Case 6-DIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15 W
Voltage - Isolation 500 V
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, SCP
Operating Temperature -25°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 82%