Everlight Electronics Co Ltd EASV1803WA0
Part No.:
EASV1803WA0
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EASV1803WA0.pdf
Description:
LED WHITE DIFFUSED 2SMD R/A
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White
Configuration:
Standard
Lens Color:
Yellow
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
135mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.10mm x 0.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
5mA
Viewing Angle:
130°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
1.80mm L x 1.00mm W
1. How to order EASV1803WA0 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EASV1803WA0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EASV1803WA0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EASV1803WA0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EASV1803WA0
Part Number EASV1803WA0
Manufacturer Everlight Electronics Co Ltd
Series -
Package/Case 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Color White
Configuration Standard
Lens Color Yellow
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 135mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.10mm x 0.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Current - Test 5mA
Viewing Angle 130°
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak -
Features -
Grade -
Qualification -
Supplier Device Package 2-SMD
Size / Dimension 1.80mm L x 1.00mm W