CIT Relay and Switch DH401LBSRG12
Part No.:
DH401LBSRG12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.DH401LBSRG12.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125VAC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
DH40
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 40.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order DH401LBSRG12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the DH401LBSRG12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DH401LBSRG12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DH401LBSRG12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DH401LBSRG12
Part Number DH401LBSRG12
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series DH40
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPST-NO + SPST-NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions Circular - 40.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C