CIT Relay and Switch DH301NGBG12
Part No.:
DH301NGBG12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.DH301NGBG12.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
DH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 30.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order DH301NGBG12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the DH301NGBG12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DH301NGBG12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DH301NGBG12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DH301NGBG12
Part Number DH301NGBG12
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series DH
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPST-NO + SPST-NC
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Black
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 30.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C