CIT Relay and Switch DH252LBSR12
Part No.:
DH252LBSR12
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.DH252LBSR12.pdf
Description:
SWITCH PB 4PST-2NO/2NC 2A 125V
Circuit:
4PDT (DB/DM)
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order DH252LBSR12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the DH252LBSR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DH252LBSR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DH252LBSR12.
Image DH252LBSR12
Part Number DH252LBSR12
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit 4PDT (DB/DM)
Switch Function On-On
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C