CIT Relay and Switch DH221NBSR12
Part No.:
DH221NBSR12
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.DH221NBSR12.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 125V
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order DH221NBSR12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the DH221NBSR12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DH221NBSR12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DH221NBSR12.
Image DH221NBSR12
Part Number DH221NBSR12
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPST-NO + SPST-NC
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C