NKK Switches CWSC11JDADS
Part No.:
CWSC11JDADS
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CWSC11JDADS.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
CWSC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
9A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
2 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Audible Click
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Approval Agency:
UL
1. How to order CWSC11JDADS on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CWSC11JDADS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CWSC11JDADS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CWSC11JDADS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CWSC11JDADS
Part Number CWSC11JDADS
Manufacturer NKK Switches
Series CWSC
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit SPST
Switch Function On-Off
Current Rating (Amps) 9A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap Clear (Amber Filter/Diffuser)
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 2 VDC
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection -
Features Audible Click
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature -10°C ~ 50°C