TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. CPI160809UF-1R0M-0A7
Part No.:
CPI160809UF-1R0M-0A7
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CPI160809UF-1R0M-0A7.pdf
Description:
IND 1UH 0.2OHM 750MA
Manufacturer:
Series:
CPI160809UF
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
1. How to order CPI160809UF-1R0M-0A7 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CPI160809UF-1R0M-0A7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CPI160809UF-1R0M-0A7?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CPI160809UF-1R0M-0A7 CPI160809UF-2R2M-0A6
Part Number CPI160809UF-1R0M-0A7 CPI160809UF-2R2M-0A6
Manufacturer TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Series CPI160809UF CPI160809UF
Package/Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active
Type - -
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 1 µH 2.2 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA 650 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max 300mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant - -
Ratings - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm) 0.037" (0.95mm)