Visual Communications Company - VCC CMDA19DY7D1S
Part No.:
CMDA19DY7D1S
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CMDA19DY7D1S.pdf
Description:
LED AMBER DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer:
Series:
CMDA19
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Amber
Configuration:
Standard
Lens Color:
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
90mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.9V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
170°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
Wavelength - Peak:
595nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W
1. How to order CMDA19DY7D1S on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CMDA19DY7D1S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMDA19DY7D1S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMDA19DY7D1S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CMDA19DY7D1S
Part Number CMDA19DY7D1S
Manufacturer Visual Communications Company - VCC
Series CMDA19
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Color Amber
Configuration Standard
Lens Color -
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 90mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.9V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 170°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak 595nm
Features -
Grade -
Qualification -
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W