Samsung Electro-Mechanics CIH03Q18NJNC
Part No.:
CIH03Q18NJNC
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 18NH 140MA 1.05OHM SMD
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Series:
CIH03Q
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
140 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.05Ohm Max
Q @ Freq:
11 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
2.3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order CIH03Q18NJNC on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CIH03Q18NJNC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CIH03Q18NJNC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CIH03Q18NJNC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CIH03Q18NJNC
Part Number CIH03Q18NJNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
Series CIH03Q
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Multilayer
Material - Core -
Inductance 18 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 140 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.05Ohm Max
Q @ Freq 11 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.3GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)