CIT Relay and Switch BH19NMNZX
Part No.:
BH19NMNZX
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH19NMNZX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
BH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal
Circuit:
SPST
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH19NMNZX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH19NMNZX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH19NMNZX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH19NMNZX.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as BH19NMNZX pin diagram, BH19NMNZX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH19NMNZX
Part Number BH19NMNZX
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series BH
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color -
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C