CIT Relay and Switch BH16NMBZX
Part No.:
BH16NMBZX
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH16NMBZX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125V
Type:
Anti-Vandal
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH16NMBZX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH16NMBZX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH16NMBZX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH16NMBZX.
7.How to contact us to get technical supports, such as BH16NMBZX pin diagram, BH16NMBZX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH16NMBZX
Part Number BH16NMBZX
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Black
Illumination Type, Color -
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C