CIT Relay and Switch BH16NMBBX
Part No.:
BH16NMBBX
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH16NMBBX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Type:
Anti-Vandal
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH16NMBBX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH16NMBBX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH16NMBBX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH16NMBBX.
7.How to contact us to get technical supports, such as BH16NMBBX pin diagram, BH16NMBBX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH16NMBBX
Part Number BH16NMBBX
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Black
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C