CIT Relay and Switch BH16NFRBX
Part No.:
BH16NFRBX
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH16NFRBX.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Type:
Anti-Vandal
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH16NFRBX on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH16NFRBX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH16NFRBX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH16NFRBX.
7.How to contact us to get technical supports, such as BH16NFRBX pin diagram, BH16NFRBX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH16NFRBX
Part Number BH16NFRBX
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Red
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C