CIT Relay and Switch BH16NESBG
Part No.:
BH16NESBG
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH16NESBG.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
3.3 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH16NESBG on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH16NESBG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH16NESBG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH16NESBG.
7.How to contact us to get technical supports, such as BH16NESBG pin diagram, BH16NESBG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH16NESBG
Part Number BH16NESBG
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 3.3 VDC
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C