CIT Relay and Switch BH16NBNBRGB
Part No.:
BH16NBNBRGB
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BH16NBNBRGB.pdf
Description:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
BH
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
36 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
2.1, 3.3, 3.3 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
1. How to order BH16NBNBRGB on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the BH16NBNBRGB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BH16NBNBRGB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BH16NBNBRGB.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BH16NBNBRGB
Part Number BH16NBNBRGB
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series BH
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPST
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 36 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) 2.1, 3.3, 3.3 VDC
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 55°C