Carling Technologies B61-B0-24-620-16C-K3
Part No.:
B61-B0-24-620-16C-K3
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.B61-B0-24-620-16C-K3.pdf
Description:
CIRCUIT BREAKER
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Breaker Type:
Magnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
80 V
Actuator Type:
Push to Reset
Number of Poles:
1
Illumination:
None
Illumination Voltage (Nominal):
Approval Agency:
CCC, TUV, UL489
1. How to order B61-B0-24-620-16C-K3 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the B61-B0-24-620-16C-K3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B61-B0-24-620-16C-K3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series B B B B B
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Current Rating (Amps) 20A 20A 16A 16A 30A
Voltage Rating - AC 120 V 120 V 120 V 120 V 120 V
Voltage Rating - DC 80 V 80 V 80 V 80 V 80 V