ULTRAVOLT / Advanced Energy AVD75B-48S3V3B-6L
Part No.:
AVD75B-48S3V3B-6L
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Sixteenth Brick
Description:
75W, 36 - 75VIN, SINGLE, 3.3V@23
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
AVD75B (75W)
Package/Case:
Sixteenth Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
23A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
91.5%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
Standard Number:
60950-1; 62368-1
1. How to order AVD75B-48S3V3B-6L on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AVD75B-48S3V3B-6L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AVD75B-48S3V3B-6L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AVD75B-48S3V3P-6L AVD75B-48S3V3B-6L
Part Number AVD75B-48S3V3P-6L AVD75B-48S3V3B-6L
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series - AVD75B (75W)
Package/Case - Sixteenth Brick
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type - Isolated Module
Number of Outputs - 1
Voltage - Input (Min) - 36V
Voltage - Input (Max) - 75V
Voltage - Output 1 - 3.3V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) - 23A
Power (Watts) - 75 W
Voltage - Isolation - 1.5 kV
Applications - ITE (Commercial)
Features - Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature - -40°C ~ 85°C
Efficiency - 91.5%