TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2510M112Q04
Part No.:
AV2510M112Q04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AV2510M112Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Manufacturer:
Series:
AV25
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Moving LED Ring, Power Symbol
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C
1. How to order AV2510M112Q04 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AV2510M112Q04 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AV2510M112Q04?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AV2510M112Q04.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AV2510M112Q04
Part Number AV2510M112Q04
Manufacturer TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Series AV25
Packaging Box
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, White
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Moving LED Ring, Power Symbol
Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature -20°C ~ 55°C