aimtec AM15CW-4805DZ
Part No.:
AM15CW-4805DZ
Manufacturer:
aimtec
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AM15CW-4805DZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Manufacturer:
aimtec
Series:
AM15CW-Z (15W)
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
-5 ~ 5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.5A, 1.5A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
84%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CE, cURus, UL
Standard Number:
1. How to order AM15CW-4805DZ on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AM15CW-4805DZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AM15CW-4805DZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AM15CW-4805DZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AM15CW-2405DZ AM15CW-2405SZ AM15CW-4805SZ AM15CW-4805DZ
Part Number AM15CW-2405DZ AM15CW-2405SZ AM15CW-4805SZ AM15CW-4805DZ
Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec
Series AM15CW-Z (15W) AM15CW-Z (15W) AM15CW-Z (15W) AM15CW-Z (15W)
Package/Case - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 1 1 2
Voltage - Input (Min) 9V 9V 18V 18V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 75V 75V
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V 5V 5V -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V - - -5V
Voltage - Output 3 - - - -
Voltage - Output 4 - - - -
Current - Output (Max) 1.5A, 1.5A 3A 3A 1.5A, 1.5A
Power (Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 85% 87% 86% 84%