CIT Relay and Switch AH1LBSMG24WA1
Part No.:
AH1LBSMG24WA1
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AH1LBSMG24WA1.pdf
Description:
SWITCH PB SPST NO + SPST NC 20A
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
AH
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Wire Leads
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order AH1LBSMG24WA1 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AH1LBSMG24WA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AH1LBSMG24WA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AH1LBSMG24WA1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AH1LBSMG24WA1
Part Number AH1LBSMG24WA1
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series AH
Packaging Bag
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Anti-Vandal, Illuminated
Circuit DPST-NO/NC
Switch Function On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Round, Button, Flush
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Silver
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C