Pulse Electronics ADCC002520121R0MC1
Part No.:
ADCC002520121R0MC1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ADCC002520121R0MC1.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 3.3A 0.042OHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
ADCC
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order ADCC002520121R0MC1 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the ADCC002520121R0MC1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ADCC002520121R0MC1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ADCC002520121R0MC1
Part Number ADCC002520121R0MC1
Manufacturer Pulse Electronics
Series ADCC
Package/Case 1008 (2520 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Metal
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)