C&K 8121SHWGE
Part No.:
8121SHWGE
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.8121SHWGE.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer:
C&K
Series:
8020
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Rear
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Plunger
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Wire Wrap
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 75°C
1. How to order 8121SHWGE on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 8121SHWGE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 8121SHWGE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 8121SHWGE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 8121SHWGE pin diagram, 8121SHWGE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 8121SHWGE
Part Number 8121SHWGE
Manufacturer C&K
Series 8020
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Rear
Type Standard
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Round, Plunger
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap White
Illumination Type, Color -
Termination Style Wire Wrap
Ingress Protection -
Features Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature -30°C ~ 75°C