Siemens 5SJ42407HG41
Part No.:
5SJ42407HG41
Manufacturer:
Siemens
Category:
Circuit Breakers
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.5SJ42407HG41.pdf
Description:
MCB 5SJ4 2P 240V 40A 14K C-TRIP
Manufacturer:
Siemens
Series:
SENTRON
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Breaker Type:
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
400 V
Voltage Rating - DC:
60 V
Actuator Type:
Lever
Number of Poles:
2
Illumination:
None
Illumination Voltage (Nominal):
Approval Agency:
CCC, CE, EAC, UL489
1. How to order 5SJ42407HG41 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 5SJ42407HG41 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5SJ42407HG41?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5SJ42407HG41.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 5SJ42407HG41
Part Number 5SJ42407HG41
Manufacturer Siemens
Series SENTRON
Packaging Box
Product Status Active
Mounting Type DIN Rail
Breaker Type -
Current Rating (Amps) 40A
Voltage Rating - AC 400 V
Voltage Rating - DC 60 V