Delta Electronics/Components 0805CS-561EJTS
Part No.:
0805CS-561EJTS
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.0805CS-561EJTS.pdf
Description:
FIXED IND 560NH 230MA 1.9OHM SMD
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Series:
0805CS
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
230 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.9Ohm
Q @ Freq:
23 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
235MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)
1. How to order 0805CS-561EJTS on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 0805CS-561EJTS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0805CS-561EJTS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0805CS-152EJTS 0805CS-720EKTS 0805CS-181EKTS 0805CS-6N8EKTS 0805CS-561EJTS
Part Number 0805CS-152EJTS 0805CS-720EKTS 0805CS-181EKTS 0805CS-6N8EKTS 0805CS-561EJTS
Series 0805CS 0805CS 0805CS 0805CS 0805CS
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic
Inductance 1.5 µH 72 nH 180 nH 6.8 nH 560 nH
Tolerance ±5% ±10% ±10% ±10% ±5%
Current Rating (Amps) 170 mA 500 mA 400 mA 600 mA 230 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm 400mOhm 640mOhm 110mOhm 1.9Ohm
Q @ Freq 16 @ 25MHz 65 @ 500MHz 50 @ 250MHz 50 @ 1GHz 23 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 100MHz 1.4GHz 870MHz 5.5GHz 235MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz 150 MHz 100 MHz 250 MHz 25 MHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0805 0805 0805 0805 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm) 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm) 0.061" (1.55mm)