Bel Fuse Inc. 07CR-18S08LG
Part No.:
07CR-18S08LG
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.07CR-18S08LG.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 8V 140W
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Series:
07CR Cimarron (140W)
Package/Case:
5-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
60V
Voltage - Output 1:
8V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
18A
Power (Watts):
140 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
95%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order 07CR-18S08LG on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 07CR-18S08LG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 07CR-18S08LG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 07CR-18S08LG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 07CR-12S12LG 07CR-18S08LG
Part Number 07CR-12S12LG 07CR-18S08LG
Manufacturer Bel Fuse Inc. Bel Fuse Inc.
Series 07CR Cimarron (140W) 07CR Cimarron (140W)
Package/Case 5-DIP Module, 1/8 Brick 5-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 36V 36V
Voltage - Input (Max) 60V 60V
Voltage - Output 1 12V 8V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 12A 18A
Power (Watts) 140 W 140 W
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 95% 95%