Vishay General Semiconductor - Diodes Division VCAN36A2-03SHE3-18
Part No.:
VCAN36A2-03SHE3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 36VWM 63VC SOT23-3
Manufacturer:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
63V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
150W
Power Line Protection:
No
Applications:
CAN
Capacitance @ Frequency:
8pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)