Murata Power Solutions Inc. UEI25-050-D48PM-C
Part No.:
UEI25-050-D48PM-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module, 1x1 Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.UEI25-050-D48PM-C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 25W
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
UEI25 (25W)
Package/Case:
6-SMD Module, 1x1 Brick
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
25 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
91%