Murata Power Solutions Inc. UEI15-150-Q48P-C
Part No.:
UEI15-150-Q48P-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.UEI15-150-Q48P-C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
UEI15 (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.1A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
85.3%