TDK Corporation TMS201210ALM-1R0MTAA
Part No.:
TMS201210ALM-1R0MTAA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.TMS201210ALM-1R0MTAA.pdf
Description:
IND,1.0UH, 2.2A, 81M, -40~125
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
TMS-ALM
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
81mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)