Bourns Inc. SRP6030VA-2R2M
Part No.:
SRP6030VA-2R2M
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SRP6030VA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 11A 25.8MOHM SMD
Shipping
Inventory:560
Series:
SRP6030VA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
25.8mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)