Bourns Inc. SRP3012CC-100M
Part No.:
SRP3012CC-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SRP3012CC-100M.pdf
Description:
IND SMD 10UH 1.1A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP3012CC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)