Littelfuse Inc. SMDJ7.5A-T7
Part No.:
SMDJ7.5A-T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SMDJ7.5A-T7.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
232.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)