Renco Electronics, Inc. RL-7500-4-151M
Part No.:
RL-7500-4-151M
Manufacturer:
Renco Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.RL-7500-4-151M.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.7A 260MOHM SMD
Shipping
Inventory:215
Manufacturer:
Renco Electronics, Inc.
Series:
RL-7500-4
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
182mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)