Renco Electronics, Inc. RL-1256-6-330
Part No.:
RL-1256-6-330
Manufacturer:
Renco Electronics, Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.RL-1256-6-330.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 21A 28MOHM TH
Shipping
Inventory:176
Manufacturer:
Renco Electronics, Inc.
Series:
RL-1256
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
14.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
1.500" (38.10mm)