Recom Power REM3.5E-4812S/R8/A
Part No.:
REM3.5E-4812S/R8/A
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.REM3.5E-4812S/R8/A.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3.5W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
MEDLINE REM3.5E (3.5W)
Package/Case:
24-DIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
290mA
Power (Watts):
3.5 W
Voltage - Isolation:
8 kV
Applications:
Medical
Features:
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%