Recom Power REC7.5-4805DRW/H2/A/M/SMD-R
Part No.:
REC7.5-4805DRW/H2/A/M/SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.REC7.5-4805DRW/H2/A/M/SMD-R.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 8W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
Package/Case:
24-SMD Module, 18 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
72V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
750mA, 750mA
Power (Watts):
8 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C
Efficiency:
82%