Recom Power REC15E-4812SZ/X2
Part No.:
REC15E-4812SZ/X2
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.REC15E-4812SZ/X2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC15E-Z (15W)
Package/Case:
6-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
89%