CUI Inc. PYB10-Q48-D5
Part No.:
PYB10-Q48-D5
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PYB10-Q48-D5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYB10 (10W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A, 1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
83%