CUI Inc. PRD15-Q48-S3-P-M-TR
Part No.:
PRD15-Q48-S3-P-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PRD15-Q48-S3-P-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PRD15 (15W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
88%