CUI Inc. PQAE50-D24-S12-DH
Part No.:
PQAE50-D24-S12-DH
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PQAE50-D24-S12-DH.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 50 W, 18~36 VDC
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQAE50 (50W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4.167A
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
91%