CUI Inc. PQA100-48-S28-O
Part No.:
PQA100-48-S28-O
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Eighth Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PQA100-48-S28-O.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 100W, 36~75 VDC
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQA100-O (100W)
Package/Case:
Eighth Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3.57A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
92%