Pulse Electronics PG0936.681NL
Part No.:
PG0936.681NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PG0936.681NL.pdf
Description:
FIXED IND 680NH 40A 0.87MOHM SMD
Shipping
Inventory:950
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0936NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
40 A
Current - Saturation (Isat):
62A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.87mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)