CUI Inc. PEME1-S12-S12-S
Part No.:
PEME1-S12-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PEME1-S12-S12-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED 3KV, 1 W, 10.8~13
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PEME1-S (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
996 mW
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
80%