Pulse Electronics PE-53602NLT
Part No.:
PE-53602NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PE-53602NLT.pdf
Description:
FIXED IND 29.7UH 1.4A 166MOHM SM
Shipping
Inventory:600
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
SLIC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
29.7 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
166mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.440" L x 0.435" W (11.18mm x 11.05mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)