CUI Inc. PDME2-S12-D24-S
Part No.:
PDME2-S12-D24-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PDME2-S12-D24-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2 W, 10.8~13.2 V
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDME2-S (2W)
Package/Case:
6-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
2.016 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%