TT Electronics/BI P170N-QA12BR500K
Part No.:
P170N-QA12BR500K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Description:
PANEL ROTARY POTENTIOMETER
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
Tolerance:
Power (Watts):
Built in Switch:
Number of Turns:
Features:
Taper:
Number of Gangs:
Adjustment Type:
Temperature Coefficient:
Rotation:
Resistive Material:
Termination Style:
Actuator Type:
Actuator Length:
Actuator Diameter:
Bushing Thread:
Mounting Type:
1. How to order P170N-QA12BR500K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P170N-QA12BR500K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P170N-QA12BR500K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series P170 P170 P170 P170 P170
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance (Ohms) 500 1k 50k 500k 50k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Built in Switch None None None None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type User Defined Side Adjustment Top Adjustment User Defined User Defined
Rotation 260° 260° 260° 260° 260°
Termination Style Solder Lug PC Pins PC Pins Solder Lug Solder Lug
Actuator Length 0.787" (20.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.472" (12.00mm) 0.472" (12.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)