TT Electronics/BI P170N2-EC15AR10K
Part No.:
P170N2-EC15AR10K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Description:
PANEL ROTARY POTENTIOMETER
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
Tolerance:
Power (Watts):
Built in Switch:
Number of Turns:
Features:
Taper:
Number of Gangs:
Adjustment Type:
Temperature Coefficient:
Rotation:
Resistive Material:
Termination Style:
Actuator Type:
Actuator Length:
Actuator Diameter:
Bushing Thread:
Mounting Type:
1. How to order P170N2-EC15AR10K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P170N2-EC15AR10K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P170N2-EC15AR10K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series P170 P170 P170 * P170
Packaging Tray Tray Tray Bulk Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance (Ohms) 1k 20k 20k - 1k
Tolerance ±20% ±20% ±20% - ±20%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W - 0.1W, 1/10W
Built in Switch None None None - None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 - 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear - Linear
Number of Gangs 1 1 1 - 1
Adjustment Type Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment - Side Adjustment
Rotation 260° 260° 260° - 260°
Resistive Material Conductive Plastic Conductive Plastic Conductive Plastic - Conductive Plastic
Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins - PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted Flatted Flatted - Slotted
Actuator Length 0.984" (25.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) - 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) - 0.236" (6.00mm)