TT Electronics/BI P160KNPD-3EC20A20K
Part No.:
P160KNPD-3EC20A20K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Description:
PANEL ROTARY POTENTIOMETER
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
Tolerance:
Power (Watts):
Built in Switch:
Number of Turns:
Features:
Taper:
Number of Gangs:
Adjustment Type:
Temperature Coefficient:
Rotation:
Resistive Material:
Termination Style:
Actuator Type:
Actuator Length:
Actuator Diameter:
Bushing Thread:
Mounting Type:
1. How to order P160KNPD-3EC20A20K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P160KNPD-3EC20A20K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P160KNPD-3EC20A20K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series P160 P160 P160 P160 P160
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance (Ohms) 2k 10k 5k 20k 1k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.2W, 1/5W
Built in Switch Detent Detent Detent None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Logarithmic Reverse Logarithmic Linear
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted Flatted Knurled and Slotted Slotted Knurled and Slotted
Actuator Length 0.984" (25.00mm) 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.669" (17.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)