TT Electronics/BI P160KNPD-1FB20A500K
Part No.:
P160KNPD-1FB20A500K
Mounting Type:
1. How to order P160KNPD-1FB20A500K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P160KNPD-1FB20A500K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P160KNPD-1FB20A500K?
Resistance (Ohms) 2k 10k 5k 20k 1k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.2W, 1/5W
Built in Switch Detent Detent Detent None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Logarithmic Reverse Logarithmic Linear
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment Rear Adjustment
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
Actuator Type Knurled and Slotted Flatted Knurled and Slotted Slotted Knurled and Slotted
Actuator Length 0.984" (25.00mm) 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.669" (17.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)